Profesjonalne wyciskarki do cytrusów

Wyciskarki wolnoobrotowe poleca się wszystkim, którzy kultywują prozdrowotny styl życia. Stosują przy tym zdrową dietę. Jeszcze lepiej, jeśli mają takie właśnie zamierzenia i chcą wspomóc się wszystkimi dostępnymi środkami i sposobami. W takim wypadku warto rozważać zakup wyciskarki do owoców. Sprzęt pozwala na szybkie przygotowanie soków, przecierów, sorbetów, a nawet lodów. Może być też wykorzystany do przyrządzenia różnych innych dań.

Polecane wyciskarki znacznie różnią się od do niedawna nagminnie użytkowanych sokowirówek. Zasadniczą różnicą jest liczba obrotów elementu wytwarzającego sok. Dotychczas stosowane sokowirówki separują sok z zawrotną prędkością dochodząca do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Profesjonalne wyciskarki do cytrusów od nowoczesnych producentów osiągają prędkości rzędu zaledwie 4-5 promili ich szybkoobrotowych koleżanek.

Awangardowe modele produkowane są w dwóch typach konstrukcyjnych. Pierwszy stosowany do niedawna niepodzielnie to układ poziomego ślimaka. Drugi, który przebojem wdarł się do handlu, to układ pionowy. Dzięki nowemu podejściu konstrukcyjnemu sprzęt tego typu zmniejszył swoje wymiary. Dość powiedzieć, że średnio wystarcza im powierzchnia na blacie kuchennym o wymiarach dziesięć na dziesięć centymetrów. Żeby się o tym przekonać, wystarczy fraza − wyciskarki soków ranking. Otrzymane wyniki dobitnie świadczą o prymacie modeli z wertykalnie położonym ślimakiem. Układ pionowy ma wiele plusów. Choćby odchudzenie sprzętu albo łatwość, z jaką element prasy zagarnia zasypywane owoce. Ruch obrotowy ślimaka i grawitacja wystarczą, aby owoce i warzywa samoistnie trafiały w przestrzeń roboczą spirali rozdrabniającej.
W wyciskarkach można przyrządzać soki, sosy, purée, a nawet mleko. Wolno obracający się ślimak z łatwością radzi sobie nawet z warzywami liściastymi takimi jak roszponka, rukola, szpinak czy nać pietruszki. W celu zapobieżenia owinięcia się liści na spirali elementu obrotowego wystarczy jedynie lekko poszatkować spreparowane liście, a potem już tylko cieszyć się zielonym i pysznym koktajlem.